Kuidas tugevdada lapse immuunsust?

Jaga artiklit
02.09.2020 |

Lasteaia- ja kooliaasta on pikk. Oluline on, et lapsed oleksid terved ning saaksid õppida ja nautida kaaslaste keskel viibimist. Aktiivne tegutsemine on meile kõigile tähtis. Immuunsus on siinjuures võtmetähtsusega, sest haigusetekitajad on kõikjal meie ümber. Kuidas oma immuunsust toetada? Siin on mõned kasulikud nõuanded.​

Iga lapsevanem eelistaks, et lapsed veedaksid rohkem aega õues ja vähem ekraanide ees. Teisalt aga teame, et õues möllamine lõpeb tihtilugu hoopis haigeks jäämisega. Immuunsuse toetamiseks on mitmeid võimalusi. On traditsioonilisi viise, mida kasutatud põlvest põlve, ning neid täiendavad toidulisandid ehk vitamiinid – kõik need aitavad immuunsüsteemi tugevdada.

Õuesolek on kasulik, kuid kubujussil on suurem oht külmetuda

Külmetushaiguste puhul ei ole peamiseks teguriks külm ilm, eriti siis kui temperatuur on stabiilne. Pidevalt vahelduvate õhutemperatuuridega perioodid on aga salakavalamad. „Kui püüate haigeksjäämist ennetada sel moel, et hoiate lapse külma ilmaga toas, ei ole see kuigi hea lahendus. Õues viibimine on lapse immuunsusele sama vajalik kui piisav varustatus oluliste vitamiinide ja mineraaltoitainetega,“ selgitas lastearst dr. Jan Bozensky.

Talviste aktiivsete tegevuste hulka kuulub loomulikult õues liikumine, kuid mitte ainult. Samuti on soovitatav regulaarselt basseinis ujumas käia. Hea, et koolides ja ka mõnedes lasteaedades on ujumistunnid. „Siin puutume kokku tervishoiu alaste praktiliste aspektidega. Lapsevanemad teavad, et pärast ujumist tuleb juuksed korralikult ära kuivatada, muidu on oht haigeks jääda. Kuid vähem mõeldakse sellele, et laste liiga soojalt riietamine on samuti ohtlik, eriti kui lapsed aktiivselt tegutsevad. Kahtlemata peab lapse riietus olema soe ja mugav, ent higistamine on omal kohal saunas, mitte paksude rõivakihtide all,“ lisas dr. Boženský.

Karastamine

Terves kehas terve vaim - saunaskäik ja karastamine on samuti põlvest põlve edasi antud tõed. Kuigi külma veega karastamine võib mõnele tunduda hirmutav, on karastamise mõju immuunsüsteemi tugevdamisele oluline. Huvitav fakt on see, et lapsed taluvad pärast sooja sauna jaheda veega karastamist täiskasvanuist paremini. Lapsevanemaid motiveerib ehk karastama teadmine, et see protseduur vallandab ka endorfiine ehk nn õnnehormoone, mis on pikal pimedal talveperioodil üsna vajalikud.

Siiski on kõige aluseks tervislik toitumine, mis sisaldab tasakaalustatult kõiki vajalikke toitaineid, nii vitamiine kui ka mineraalaineid. Dr. Bozensky tuletab meile meelde, et tervise toetamine ei ole ainult C-vitamiini võtmine. „Kahtlemata on suurtes kogustes C-vitamiini võtmise taga head kavatsused. Siiski tuleb meeles pidada, et vaid ühest vitamiinist ei piisa. Liiga suures koguses annustamine võib aga kaasa tuua ebameeldivaid tagajärgi, kasvõi seedehäireid. Oluline on tarbida niisuguseid toidulisandeid, mis sisaldavad laias spektris ja tasakaalustatud koguses erinevaid vajalikke vitamiine ja mineraaltoitaineid.“ 

 
Karastamine is on haiguste ennetuse traditsiooniline meetod. Eelkooliealistele sobib märja jaheda rätikuga hõõrumine.
Hea on alustada 30-kraadise temperatuuriga veega ja mõne päeva pärast vähendada temperatuuri ühe kraadi võrra.
Jõudes 20-kraadise veetemperatuurini võib jätkata märja rätiga hõõrumist või minna
külma duši alla.
 

Lastele sobivad igapäevaseks kasutamiseks Marsimehe multivitamiinid, mis sisaldavad vajalikke vitamiine ja mineraaltoitaineid soovituslikus päevases koguses. Marsimehe Gummi BoneActive, Marsimehe Gummi punase päevakübaraga, Marsimehe Gummi astelpajuga, Marsimehe Imunactiv vitamiinid ja Marsimehe vitamiinid inuliiniga on saadaval enamikus apteekides üle Eesti.

Selleks, et kogu pere oleks terve, ei tohi lapsevanemad enda tervise eest hoolitsemist unustada! Täiskasvanuile on abiks Walmark Spektrum Energy Q10, mis sisaldab vajalikke vitamiine ja mineraalaineid soovituslikus päevases koguses, ning on rikastatud koensüüm Q10-ga, mis hoolitseb organismi energiavarustuse eest. (Kasulik vihje - loomulikult sobivad maitsvad Marsimehe vitamiinid ka täiskasvanuile:)

Kui soovid lapse immuunsüsteemi tugevdada, soovitame lisaks igapäevastele multivitamiinidele teha mõne kuuri Marsimehe PROimun DEFEND siirupiga, mis aitab looduslike ekstraktidega aktiivselt ja intensiivselt (kuid samas õrnalt) lapse organismi tugevdada. Sellega võiks alustada kohe lasteaia- või kooliaasta algul.

Kui aga haigus on juba käes ja vaja kiiresti ja akuutselt immuunsüsteemi tugevdada, on kohe esimestel haiguspäevadel abiks Marsimehe PROimun ACUTE. Tegemist on vees lahustatava pulbri portsjonpakikestega, mis sisaldavad suures annuses C-vitamiini ja tsinki, beetaglükaane, inuliini ja galakto-oligosahhariide ning leedrimarjade ekstrakti, mis tugevdavad lapse organismi ja aitavad haigusega võidelda.

Nii laste kui ka täiskasvanute tervise ja immuunsuse seisukohast on äärmiselt oluline D-vitamiin, mida meie geograafilises asukohas inimestel napib. Seda saab toidust vaid väga väikesel määral. Peamiseks allikaks on otsene päikesekiirgus, kuid ka seda ei saa me kaugeltki piisavalt, isegi mitte suvel. Seetõttu soovitatakse enamasti D-vitamiini toidulisandina juurde võtta. Walmarki tootevalikus on populaarne D-vitamiini preparaat Walmark Mega Vitamin D, mis on saadaval nii kapslitena kui ka mugavalt suhu pihustatava sprei kujul. 2000IU kapslid sobivad alates 3. eluaastast ja täiskasvanutele, sprei aga 1 aasta vanusest ja täiskasvanutele. Olemas on ka 4000IU kapslid, mis sobivad üle 11-aastastele lastele ja täiskasvanutele. 

 

Marsimehe-Proimun-Acute_UUS-toode-(1).png

 

Seotud artiklid lastearstilt

Laps ja ühekülgne toitumine: kuidas aidata last, kes ei taha süüa tervislikku toitu

Kas ka sinu laps on vilets sööja, tohutult valiv või keeldub pakutavast toidust? Sa pole selle murega üksi. Uuri välja, kuidas oma last aidata.

Kuva rohkem

Liikumine on tervislik. Kuidas lapsi liikuma ja sporti tegema innustada?

Liikumine on tervislike eluviiside oluline osa. Missugune liikumine ja trenn on lapsele parim ning kuidas see mõjutab lapse tervist ja immuunsust? Erinevas vasuses lastele sobivad erinevad liikumis- ja spordivõimalused. Pakume järgnevalt head nõu, kuidas valida oma lapsele parimat.

Kuva rohkem