Liikumine on tervislik. Kuidas lapsi liikuma ja sporti tegema innustada?

Jaga artiklit
02.09.2020 |

Liikumine on tervislike eluviiside oluline osa. Missugune liikumine ja trenn on lapsele parim ningkuidas see mõjutab lapse tervist ja immuunsust? Erinevas vasuses lastele sobivad erinevad liikumis- ja spordivõimalused. Pakume järgnevalt head nõu, kuidas valida oma lapsele parimat.

“Kuskohast sellel lapsel küll kõik see energia tuleb?“ Selliselt mõttelt on tabanud end enamik meist. Ta lihtsalt ei suuda paigal istuda, jookseb ringi nagu duracelli jänku ja isegi kehalise kasvatuse tund ei väsita teda õhtuks ära. Võib-olla olid sa ise tema vanuses samasugune. See on loomulik arenguetapp ja seda liikumisrõõmu ei tohiks alla suruda. Siiski on eri vanuses lastel erinev suutlikkus ja seda tuleks arvesse võtta.

Trenn on hea algus

Millal tuleks hakata koos lapsega sportima? Mis vanuses lapsel on kasulik treeningutega alustada? Ühest vastust ei ole, sest iga laps on siiski erinev ka oma motoorika arengu seisukohast. Üldiselt kehtib siiski reegel, et mida varem seda parem on õpetada last loomulikust liikumisest rõõmu tundma. Kui on olemas rõõmutunne, tekib lapsel positiivne suhe liikumisega ka siis, kui ta on vanem ja peab end mõnikord veidi sundima selleks, et liikuda või trenni teha. “Sport ei pruugi olla see päris õige termin, eriti kui räägime kolmeaastastest lastest. Kuid selles vanuses oleks ideaalne alustada liikumistundidega, mis oleks täienduseks lasteaias toimuvatele võimlemistundidele,“ selgitas lastearst dr. Jan Boženský.

Valides treeninguid eelkooliealistele lastele tuleks meeles pidada, et selles vanuses lastel on raske paigal püsida või sooritada korduvaid liigutusi – nad tüdinevad kiiresti. “Vanuses kolmandast kuuenda eluaastani tasuks keskenduda pigem lihtsale “ringijooksmisele”. Kiire liikumine, reageerimisvõime arendamine, erinevate tegevuste vaheldumine ja lihtsad võistlused on selles vanuses lastele meelepärased ja sellised tegevused aitavad nende energiat maandada,“ täpsustas dr. Boženský.

Nii nagu toitumise puhul on ka liikumises kasulik tegutseda koos lapsega. Siiski tuleks olla ettevaatlik ja mitte seada kõrgeid eesmärke. Oma nelja-aastasest tippsportlase treenimine ei ole mõistlik viis tervislike liikumisharjumuste kujundamiseks.

Kooli kehalise kasvatuse tunnile loota ei tasu

Loomulikult tutvub laps nii lasteaias kui ka koolis liikumise ja spordiga. Siiski tuleks ka kodus mõelda sellele, kuidas last spordi juurde viia ja tekitada tervislikke liikumisharjumusi kogu eluks. Valides näiteks jalgpalli, kergejõustiku või võimlemistrenni tuleks meeles pidada, et lihtne dünaamiline liikumine on noorematele lastele ikkagi vajalik. Samuti on õige aeg algust teha kerge lihastreeninguga, kasutades keharaskust.

“Tervisliku eluviisi osaks on regulaarne liikumine. Kui laps on aktiivne ja tegeleb spordiga, tuleb kindlasti hoolitseda selle eest, et ta organism saaks piisavas koguses vajalikku energiat ja toitaineid. Ideaalseks abiks on vitamiine ja mineraaltoitaineid sisaldavad toidulisandid,“ selgitas dr. Boženský. Lastele sobivad igapäevaseks kasutamiseks Marsimehe multivitamiinid, mis sisaldavad vajalikke vitamiine ja mineraaltoitaineid soovituslikus päevases koguses.

Aktiivsetele ja spordiga tegelevatele lastele on ideaalseks abiks Marsimehe Gummi BoneActive, aga ka Marsimehe Gummi punase päevakübaraga, Marsimehe Imunactiv vitamiinid ja Marsimehe vitamiinid inuliiniga -need on saadaval enamikus apteekides üle Eesti.

Loomulikult on oluline regulaarselt lisaks võtta D-vitamiini - Walmarki valikus on Mega Vitamin D saadaval nii 2000IU kapslite kui ka mugava suukaudse sprei kujul, olemas on ka 4000IU kapslid.

Kui laps saab vanemaks ja ülepulbitsev energia jääb vähemaks, ei tohiks leppida sellega, et tema vaba aeg möödub ekraanide ees. Kooli kehalise kasvatuse tunnid on absoluutne miinimum ja seda tuleks täiendada lapsele meelepärase liikumisega. Selleks sobivad ka kogu perega ette võetavad pikad jalutuskäigud, matkad, pallimängud. Samuti aitab immuunsust tugevdada mistahes trenn. Siiski tasub meeles pidada ka seda, et trenni ja liikumisega ülepingutamine on kahjulik ja koormab lapse organismi. Liikumine peab valmistama lapsele rõõmu.

 

Seotud artiklid lastearstilt

Laps ja ühekülgne toitumine: kuidas aidata last, kes ei taha süüa tervislikku toitu

Kas ka sinu laps on vilets sööja, tohutult valiv või keeldub pakutavast toidust? Sa pole selle murega üksi. Uuri välja, kuidas oma last aidata.

Kuva rohkem

Kui haigus on käes. Lihtne viirushaigus või gripp?

Külmetushaigused ründavad meid sügisest kevadeni. Ilmad on samuti salakavalad ja haigeks jäävad sageli needki, kes seni edukalt tervena püsinud. Mida teha, et kurjadele viirustele vastu panna? Pakume mõned kasulikud näpunäited.

Kuva rohkem